Ubezpieczenie KLC KLC - mobile Warszawa

Przyjeżdżasz do Polski na święta? Uważaj - brak ubezpieczenia zdrowotnego może kosztować fortunę

• Przed pandemią nawet 46% z ponad 2 mln Polaków przebywających za granicą rozważało przyjazd do Polski w okresie Bożego Narodzenia.
• Według ostatnich szacunków GUS za granicą czasowo przebywa obecnie około 2,24 mln Polaków, z czego 1,97 mln w Europie.
• Choć COVID-19 nie ustępuje, dzięki lepszej znajomości wirusa, szczepionkom i środkom ostrożności w tym roku wyjazdy będą łatwiejsze. Stęsknieni za atmosferą polskich świąt rodacy z zagranicy mogą więc tym razem licznie przybyć do kraju. Aby wizyta przebiegła bezproblemowo, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Na bieżąco z przepisami

Pierwszą kluczową kwestią jest dokładne zapoznanie się z zasadami, które w Polsce obowiązują podróżnych przyjeżdżających do kraju, a w miejscu aktualnego zamieszkania – osoby wracające z Polski. Informacje dla przyjezdnych publikują Straż Graniczna i Ministerstwo Zdrowia (w sekcji Informacje dla podróżujących). 

Warto także na bieżąco monitorować przepisy w państwach, przez które przebiega podróż i oczywiście wszędzie bezwzględnie stosować się do nich. To prosty sposób, by uniknąć wszelkich niespodzianek i perturbacji. Najważniejsze zagadnienia to oczywiście wymogi dotyczące szczepień i paszportów covidowych, wytyczne w kwestii testów na COVID-19, a także restrykcje sanitarne.

Jeśli jest taka możliwość, dobrym pomysłem dla osób zaszczepionych za granicą będzie zaopatrzenie się w certyfikat zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Zgubiony wydruk lub rozładowany telefon nie będą wówczas żadnym problemem podczas kontroli. 

Kontrola transportu

Dobrze również bardzo dokładnie śledzić komunikaty przewoźników i firm transportowych. Dotyczy to zwłaszcza linii lotniczych, choć także pasażerowie pociągów i autokarów powinni upewnić się, czy w rozkładzie połączeń lub regulaminie podróży nie pojawiły się niespodziewane zmiany. 

Wzmożony przedświąteczny ruch w połączeniu z pandemicznymi okolicznościami sprawiają, że warto zdecydować się na jak najspokojniejszy wariant podróży: wybrać terminy pozostawiające zapas czasowy na wypadek ewentualnych opóźnień czy przesunięć, a także unikać krótkich przesiadek. Dla przybywających z Europy, zwłaszcza z krajów sąsiedzkich, optymalnym rozwiązaniem może być podróż własnym samochodem. 

Zabezpieczone zdrowie

Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo. Nowy wirus dobitnie pokazał, że dotąd zdrowie często uważaliśmy za pewnik, nie dbaliśmy o nie dostatecznie i nie zdawaliśmy sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Odpowiednia troska w czasie wyjazdu obejmuje w pierwszej kolejności ostrożność oraz zagwarantowanie sobie – w razie potrzeby – dostępu do właściwej opieki medycznej. Polacy przebywający na stałe w innym kraju Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii lub na Islandii, którzy planują przyjazd na Święta do Polski, powinni przede wszystkim posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak do pełnego bezpieczeństwa jest potrzebne indywidualne ubezpieczenie turystyczne, zwłaszcza w przypadku osób przebywających na stałe w państwach innych niż wymienione. 

– Warto zapewnić sobie dobre ubezpieczenie. Polisa powinna obejmować ubezpieczenie od kosztów leczenia w Polsce, nie tylko na wypadek nagłej sytuacji zdrowotnej lub zaostrzenia chorób przewlekłych, lecz także infekcji COVID-19. Dobrze, jeśli w pakiecie znajduje się odpowiednio szeroki wachlarz usług assistance. Takie ubezpieczenie zapewnia Pakiet PODRÓŻ od Wienera. Ubezpieczenie kosztów leczenia można rozszerzyć o ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). W przypadku ubezpieczenie w Wiener jego koszt jest niezależny od wieku podróżnego, niepotrzebne są także żadne zaświadczenia dotyczące stanu zdrowia.. Dzięki łatwemu procesowi konfiguracji i zakupu, dostępnemu również online, w kilka chwil można uwolnić się od niepotrzebnych trosk. W końcu Święta powinny być spokojne– radzi Rafał Juszkiewicz ekspert z Wiener.
 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.