Lucyna Leśniak z firmy Wiener została nagrodzona przez wiedeńską firmę Wiener Städtische Versicherungsverein za działalność społeczną. Wręczenie nagród w konkursie Award in Recognition of Commitment to Voluntary Activities (Nagroda za zaangażowanie w działalność wolontariacką) odbyło się już po raz ósmy.
Lucyna Leśniak od lat angażuje się na rzecz inicjatyw, które za cel stawiają sobie otwartość na drugiego człowieka, a szczególną uwagę poświęca rozwojowi dzieci. Jednym z takich projektów jest inicjatywa Brave-Kids, czyli projekt edukacyjno-artystyczny, który pozwala dzieciom z całego świata na wymianę doświadczeń i poznanie innych kultur. Choć różnią się religią i tradycjami, chcą wspólnie tworzyć i pokonywać bariery, a także ograniczenia będące problemem świata dorosłych. Co ważne – projekt jest organizowany przy znacznym zaangażowaniu samych wrocławian, a także osób i instytucji niemal z całej Polski, ponieważ dzieci, które uczestniczą w programie, mieszkają w domach lokalnych rodzin. We Wrocławiu organizowane jest podsumowanie projektu, czyli Wielki Finałowy Spektakl Brave Kids na scenie teatru.
Potrzeba serca i wielka odpowiedzialność
Moje zaangażowanie wynika z potrzeby serca, chęci dzielenia się i fascynacji innymi ludźmi. To także podziękowanie za życzliwość, jakiej doświadczyłam podczas moich wypraw po Afryce i Azji. Wielokrotnie spotkałam się tam z bezinteresowną gościnnością, więc w Polsce ja goszczę małych artystów - mówi Lucyna Leśniak.
Podkreśla jednak, że jest to także wielka odpowiedzialność.
Ten projekt w pewien sposób mierzy tolerancję ze względu na różnice kulturowe, religijne lub... żywieniowe. Czas z nimi to czas wspólnego doświadczania i obserwacji: hindusi jedli kurczaka z Nutellą, Brazylijczycy - lody czekoladowe z kukurydzą, a Marokańczycy nie jedli nic w ciągu dnia, tylko w nocy, ze względu na ramadan. Nasi goście często z kolei podziwiają rzeczy dla nas oczywiste - automatyczne drzwi w tramwaju, sygnalizację świetlną na ulicach czy szybką autostradę - mówi Lucyna Leśniak.
Na co dzień w pracy Lucyna Leśniak wspiera zespół Wiener w szkoleniach oraz w rozwoju kompetencji.
Lucyna Leśniak nie jest jedyną przedstawicielką firmy Wiener, która została uhonorowana tą nagrodą. W ubiegłym roku za działalność społeczną doceniona została Ewelina Kaczmarczyk, a tegoroczną nagrodę otrzymała również Joanna Leniart-Ślufarska, która angażuje się w pomoc na rzecz organizacji wspierających zwierzęta.
Obecna sytuacja w szczególny sposób wymaga większej solidarności i odpowiedzialności za innych, szczególnie tych, którym trudniej jest walczyć o swoje prawa. Ta nagroda jest symbolicznym podziękowaniem za wysiłki Lucyny i Joanny. Solidarność oraz zaangażowanie jest naturalną częścią filozofii Wiener w Polsce. Cieszę się, że stworzyliśmy zespół, który rozwija te wartości mówi Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes firmy Wiener
Nagroda za zaangażowanie w działalność wolontariacką (Award in Recognition of Commitment to Voluntary Activities) przyznawana jest od 2013 roku. Osoby nominowane wskazywane są przez współpracowników, którzy doceniają ich wyjątkowy wkład w działalność społeczną.